Je to k neuvěření, ale v roce 2024 jsem načal už pátý rok nahrávání podcastu. Světlo světa spatřilo už 194 epizod (cože?!) ať už s novinkami nebo s hosty. A koncem minulého roku jsem právě, co se týče novinek, přeřadil na vyšší rychlostní stupeň a začal publikovat novou epizodu 3× týdně.
Rok se s rokem sešel a já zase jednou pocítil potřebu se trochu poohlédnout za uplynulým rokem a, podívejme se kruté pravdě do tváře, zase jednou něco napsat na už značně zanedbaný blog.
Budu mluvit o svých vlastních zkušenostech, ale jako správný blogger se pokusím vykřesat z každé i nějaké hlubší moudro, protože, a teď budu citovat ze seriálu Bojack Horseman, “když to neudělám, bude to znamenat, že všechno to utrpení nevedlo k ničemu a bylo to jen obyčejný utrpení.”
V tomhle článku se dozvíte, co jsou to UTM parametry, proč je používat a kdy se jim naopak vyhnout. Najdete zde také několik vzorových příkladů, které můžete zkopírovat a upravit je pro vlastní potřeby.
Co jsou to UTM parametry?
Začněme hezky od podlahy. Když se podíváte do Google Analytics do přehledu zdrojů návštěvnosti, najdete tam několik dimenzí, které určují, odkud uživatelé na váš web přišli. Mezi ty základní patří:
Source (zdroj) – zpravidla doména webu, ze které návštěvník přišel
Medium (médium) – určuje typ kanálu. Např. „organic“ je návštěvnost z neplaceného vyhledávání, „cpc“ naopak z placených zdrojů, „referral“ označuje proklik z webu atd.
Mezi další, už ne tak univerzálně používané parametry, pak patří Campaign, Ad content, Keyword a další, kterým se budeme podrobně věnovat dál.